Hamarosan kezdődik a nyári szünet, mely idén 79 napos lesz – egyáltalán nem rövid! Használd ezt az időszakot arra, hogy többet vagytok együtt a gyerekekkel és telepakoljátok ezeket a heteket közös élményekkel.
Egy bakancslistát nyújtunk segítségként ehhez, ha kifogynál az ötletekből! A listán találsz olyan tételeket, melyek utazást igényelnek, de sok olyan tipp is van, amit otthon/helyben is megvalósíthattok, sőt, némelyikhez még költeni sem kell! A lista bizonyos tételeit a nagyszülőkkel is kipipálhatja a gyerkőc!Összesen 79 ötletet szedtünk össze, és még 10-et, hogy abból is tudjatok még válogatni, ha valamiért az első 79 nem lenne elég! 😉
1) Készítsetek házi limonádét! Legyen benne citrom, lime, menta, narancs vagy bogyós gyümölcsök!
+1 ötlet: Ha olyan helyen laktok, limonádés standról árulhatják is a gyerekek!
2) Süssetek együtt muffint idénygyümölcsökből – málna, meggy, ribizli! A tésztát a gyerekek adagolják a kapszlikba!
3) Amikor nagyon-nagyon meleg van, próbáljatok ki egy vizes játszóteret! Ingyenes és fizetős helyek közül is válogathattok szerte az országban!
4) Szedjetek egy nagy csokor vadvirágot a réten, otthon tegyétek szét több vázába/üvegbe, hogy a szobában, konyhában is legyen!
5) Tevékenykedjetek együtt a kertben! A viráglocsolásban, gazolásban, eperszedésben a legkisebbek is tudnak segíteni!
6) Kösd össze a mozgást és a technológiát: próbáljátok ki a geocachinget!
7) Hajókázzatok egyet, ha még nem tettétek! Nem kell feltétlenül nagy sétahajós útra gondolni, egy kis kompozás vagy BKV hajó is megteszi!
8) Vegyetek részt egy szedd magad! akcióban.
9) Süssetek együtt pizzát ebédre! Ez a recept annyira egyszerű és gyors, hogy belefoghatsz gyerekekkel is, a sikerélmény garantált, az étvággyal sem lesz gond!
10) Csináljatok kertimozit egyik este, vagy, ha teraszotok van, akkor oda üljetek ki! Válasszatok egy kedves családi filmet vagy Disney mesét, egyetek főtt vagy pattogtatott kukoricát!
11) Készítsetek együtt fürdőbombát! A felfújhatós medencében is kipróbálhatja a gyermek.
12) Sétáljatok ki a piacra és válasszatok együtt dinnyét! Mutasd meg, te milyen technikával szoktad eldönteni, melyik lehet a legfinomabb!
13) A hagyományos festés helyett, most ujjal fessetek!
14) Rajzolj velük te is az aszfaltra, mutasd meg, mi az az ugróiskola!
15) Nézzetek meg együtt egy tűzijátékot! Ha még pici vagy ijedős a gyermek, érdemes egy távolabbi helyet (domb, kilátó) keresni, ahonnan még látjátok, így nem fog megijedni a zajoktól.
16) Olvassatok nyári, nyaralós könyveket! Itt egy remek lista, a babakönyvektől az ifjúsági regényekig!
17) Ha nagy meleg van, kiránduljatok egyet az árnyat adó erdőben! Vigyetek magatokkal tízórait, és sok folyadékot kulacsban!
18) Kisvasutazzatok! Mi a hűvösvölgyi gyermekvasutat és a királyréti kisvasutat ajánljuk!
19) A szeles időnek is lehet előnye, eregessetek papírsárkányt! Házilag is elkészíthető, de jutányos áron is beszerezhetitek!
20) Készítsetek házilag buborékfújó folyadékot, és aztán próbáljátok is ki!
+1 ötlet: készítsétek ti a buborékfújót is!
21) Hajtogassatok együtt papírrepülőt! Ha már nem játszotok vele, ne hagyjátok szét a szabadban!
22) Építsétek meg az eddigi legnagyobb homokvárat! Díszítsétek kis zászlóval, kavicsokkal, legyen vizesárok is!
23) Nézzétek meg egyik nap együtt a napfelkeltét, akár egy különlegesebb helyről, pl. a domb tetejéről vagy a vízpartról – ez korán ébredős gyerekekkel talán nem is akkora kunszt! A naplemente nézés is legalább olyan jó élmény lehet, és mesélhetsz arról is, hogyan váltakozik a nappal és az éjszaka.
24) A nagy melegben rendezzetek vízipisztoly csatát! Próbáljatok ki más vizes játékot is, mint ez a célbadobós. A vízibombázást nem javasoljuk, gondolj a környezetre is!
24) Építsetek bunkert a gyerekekkel! Ha a lakásban épül meg, néhány, szék, egy asztal és pokróc kell hozzá, esetleg egy használaton kívüli zuhanyfüggöny, függöny. A szabadban is megépülhet, akár tartós használatra is, ha az apuka, nagypapa besegít egy kis fúrás-faragással és néhány használaton kívüli deszkával, léccel.
25) Járjatok be együtt egy (ártéri) tanösvényt! Legyetek csendesek, figyeljétek meg a madarakat, békákat, halakat, szitakötőket, bogarakat stb.
26) Próbáljátok ki az amerikai filmekben már sokat látott mályvacukor sütögetést a tűznél. Énekeljetek is hozzá, nagyon hangulatos tud lenni!
27) Végezzetek házi kísérletet, rossz időben nagyon jó program! A fekete kígyót ajánljuk, nagyon látványos, de sok mást is találsz a neten. Legyél körültekintő, tartsd be a biztonsági leírásokat!
28) Taníts valami újat a gyerekeknek! Ez lehet egy új hajfonás, egy vers vagy dalocska, esetleg hímzés vagy karkötő készítés, vagy az, hogyan kell palacsintát sütni.
29) Keressetek egy napraforgómezőt és lőjetek pár családi fotót, igazi nyári emlék lesz!
30) Ha esik az eső, látogassatok el egy könyvtárba, ha nem szoktatok járni, itt az idő beiratkozni! A nyári szünet idejére hosszabb időre is tudtok kölcsönözni, jól fog jönni pár új mese a szünidőben!
31) Pancsoljatok egy nagyot – a strandon, a felfújható medencében vagy a kádban, a lényeg, hogy anya, apa is szálljon be a mókázásba, most nem számít, ha minden vizes lesz!
32) Bowlingozzatok együtt! Saját tekepályát is készíthettek, hogy a kertben játsszatok, így. A petanque játék is biztosan tetszeni fog, jókat nevethettek közben.
33) Játsszatok kincskeresőset! Rejts el valami finomságot vagy kis meglepetést a gyerekek elől a házban, kertben, készíts hozzá térképet (papírlap szélét finoman megégetve régies hatást érthetsz el), legyenek nyomjelek, találós kérdések. Hidd el, örök emlék lesz nekik!
34) Készítsetek egészséges fagyit, jégkrémet! Próbáljátok ki a nice creamet is, ami egészséges és könnyen elkészíthető.
35) Ültessetek valamit együtt, amit aztán a gyerekek gondozhatnak. A fűszernövényeket (főleg a bazsalikomot), koktélparadicsomot, epret ajánljuk!
36) Mindenképpen strandoljatok egyet – akár épített strandon, akár tóparton, akár a tengernél, enélkül ne múljon el egy nyár se! A leégés ellen mindenképpen védekezzetek!
37) Gyűjtsetek kagylókat, kavicsokat, terméseket, otthon készüljön belőlük pl. képkeret vagy gyertya dekoráció. A kavicsokat le is festhetitek, ha foszforeszkáló festéket használtok, jól mutat majd a kertben vagy teraszon esténként!
38) Tartsatok egy kerti bulit a gyerekekkel, mondjuk szülinapon vagy csak úgy! Legyenek izgalmas játékok, pl. alma halászat, zsákbanfutás, tojás egyensúlyozás, ha egy piñatát is beszerzel, imádni fogják!
39) Készítsetek hot-dogot vacsorára, mindenki a saját ízlése szerint – mustárral, majonézzel, ketchuppal, zöldségekkel, pirított hagymával, sajttal stb.
40) Feküdjetek ki este egy pokrócra és lessétek a csillagokat! Augusztusban hullócsillagot is láthattok, augusztus 12-én este-éjjel a Perseida meteorzáport érdemes lesni, a csúcspont augusztus 13-án kora reggel lesz, ha esetleg úgysem alszotok! Ha szeretnéd egész évben élvezni ezt a csodás látványt, van rá lehetőséged!
41) Mossátok le együtt az autót, most nem baj, ha kicsit egymást is slagozzátok!
42) Próbáljatok ki együtt egy új társasjátékot valamelyik este, vagy akár egy régit, de most együtt játsszon az egész család!
43) Készítsetek jégkását házilag – olcsóbb és valószínűleg egészségesebb is, mint amit máshol kaptok! Ne használj műanyag szívószálat, válaszd a papír változatot!
44) Tudod mi az a hangyavasút vagy kerti vonat? Ha még nem, itt az ideje kipróbálni! Megteheted például a katalinpusztai kirándulóközpontban vagy a vasúttörténeti parkban!
45) Fürdessétek meg együtt a kutyust! A négylábúak nem mind szeretik a mosdatást, de talán ha a gyerekekkel mókázhatnak közben, könnyebben viselik. Igazi kellemeset a hasznossal program! 🙂
46) Töltsetek el egy egész napot Budapesten vagy más, közeli nagy városban! Nézzetek meg mindenféle nevezetességet, próbáljatok ki közlekedési eszközöket, legyetek egy kicsit turisták! Ha kisbaba is van a családban, válasszatok neki kényelmes, könnyű babakocsit, vagy egy egészséges hordozót, és néha vegyétek ki egy kicsit!
47) Nagy esőzés után húzzatok mind gumicsizmát és ugráljatok nagyokat a pocsolyákban! A gyerekek ezt valószínűleg bármikor megteszik, de egész más, ha apa és anya is beszáll a mókába!
48) Fűzzetek gyöngyöt, fonjatok karkötőt! Nagyon jól fejleszti a finommotorikus képességet! Ha még picike a gyermek, tésztából vagy nagy fagyöngyökből fűzzön, az már neki is sikerülni fog!
49) Fedezzetek fel új játszótereket a városban vagy a szomszéd településeken! Bár a gyerekek szinte sosem unják meg ugyanazokat a játékokat, azért ők is vágynak a változatosságra. Budapesten nagyon különleges játszótereket is találtok, mi ezeket ajánljuk: Vuk játszótér, Olimpia Park, Rumini játszótér.
50) Látogassatok el egy vadasparkba, figyeljétek meg az ottani állatokat. A Budakeszi Vadasparkhoz dinópark is tartozik, még nagyobb élményt nyújtva a gyerekek számára.
51) Egyetek lángost a piacon!
52) Ismered a Minipoliszt? Ez egy olyan gyerekek számára berendezett város, ahol kipróbálhatják, mit csinálnak a „nagyok”: dolgozhatnak postásként, mozdonyvezetőként, fejhetnek tehetnek, olthatnak tüzet stb.
53) Készítsetek koszorút vadvirágokból!
54) Látogassatok el a veresegyházi medveotthonba! Nem csak macik, hanem más állatok pl. farkas, rénszarvas is laknak itt, játszótér is várja a gyerekeket! Mézet vigyetek magatokkal, hogy etetni tudjátok a mackókat!
55) Nézzetek körül egy bolhapiacon, zsibvásáron! Sok olyan tárgyat mutathatsz a gyerekeknek, amit ők már hírből sem ismernek! Mesélj nekik ezekről!
56) Voltatok már múzeumban? Ha még nem, itt az ideje! Válassz a gyerekek életkorának megfelelő intézményt, mi ezeket ajánljuk: szentendrei közlekedési múzeum, vasúttörténeti park, természettudományi múzeum, rendőrmúzeum.
57) Próbáljatok ki egy különleges közlekedési eszközt – sikló, fogaskerekű, libegő, bringóhintó. Nem fővárosi gyerekeknek egy régi villamos, a kisföldalatti, troli is nagy élmény lehet! 🙂
58) Menjetek el egy olyan játszóházba, ahol korábban még nem jártatok!
59) Hajtogassatok papírhajót, de csak a kádban, medencében engedjétek vízre, óvjátok a környezetet! Papírcsákó is készülhet, ami jó a gyerekek fejére, ők maguk rajzolhatják tele!
60) Fedezzétek fel a várost (vagy a közeli várost), ahol laktok! Biztosan van olyan épület, nevezetesség, kiállítás, természeti csoda, amit még nem láttak a gyerekek, vagy nem ismerik a történetét. Minden információt gyűjts be, és legyél te az idegenvezető! 🙂
61) A folyóparton építsetek zen oszlopot kövekből, kavicsokból. Pár nap múlva nézzétek meg, áll-e még! Próbáljátok ki a kacsázást is! 🙂
62) Próbáljátok ki, milyen egy mezítlábas ösvény, az országban több helyen is van!
63) Ültessetek fát vagy virágot egy közösségi rendezvényen, magyarázd el a gyermeknek, miért nagyon fontos ez!
64) Nézegessetek régi fotókat, mesélj a gyerkőcnek arról, milyen volt babának, milyen volt, mikor te voltál kisgyerek! A gyerekkori fotóidon mutogasd meg azokat a dolgokat, amik ma már nem vesznek körül minket!
65) Látogassatok el a Miniversumba! Fiúknak és lányoknak, kicsiknek és nagyoknak egyaránt jó szórakozás.
66) Bobozzatok egyet Budapesten, Visegrádon vagy a Balatonon!
67) Az egyik este legyen rendhagyó: nagyon sok esti mesét olvass a gyerekeknek, maradhassanak fent egy órával tovább! Azért, hogy utána nyugodt legyen az alvásuk, nem árt egy kis segítség.
68) Nézd meg, hol lép fel a közeletekben nyáron a kedvenc énekes, gyerekzenekar és tomboljatok együtt a koncerten!
69) Szerezz be, vagy kérj kölcsön egy diavetítőt és délutáni/esti alvás előtt vetíts a gyerekeknek! Bizonyos könyvtárakban diafilmeket is kölcsönözhetsz!
70) Készítsétek el a kedvenc meseszereplők ételeit, pl. Spongya Bob herkentyűburgerét, Suzi és Tekergő spagettijét, Hófehérke pitéjét vagy Garfield lasagne-ját.
71) Ismerjétek meg jobban a bogarakat, rovarokat, a legjobb, ha egy tisztáson, erdőben nézelődtök, de a nagymama veteményeskertjében is láthattok ezt-azt! Előtte nézd meg a neten, vajon „kikkel” találkozhattok majd, úgy könnyebb a keresgélés. Tanítsd meg a gyerekeknek, hogy nem bántjuk ezeket az élőlényeket!
72) Eleredt a nyári zápor? Ne húzódjatok be a házba, járjatok inkább esőtáncot!
73) Eperből, meggyből, szederből, málnából vagy ribizliből főzzetek együtt lekvárt, készítsetek szörpöt!
74) Készítsetek tutajt! Ha gallyakból, fűből csináljátok, a vitorlája levélből lesz, tehát csupa természetes anyagból készül, vízre is engedhetitek!
75) Próbáljátok ki, milyen bográcsban főzni! Vond be a gyerekeket a tűzrakásba, előkészítésbe (pl. répa, hagyma, krumpli tisztítás, darabolás), kevergetésbe is!
76) Piknikezzetek a közeli tisztáson, parkban, folyóparton vagy akár játszótéren! A szendvicseket, nasit környezetbarát módon csomagold!
77) Mesélj arról, milyen volt, amikor még telefonfülkéből tudtunk telefonálni. Próbáljatok is ki egy még működő fülkét, hívjátok fel a nagymamát vagy apát, biztosan meg fog lepődni!
78) Rajzoljatok családfát! Kisebb gyerekekkel elég egy egészen egyszerűt, nagyobbakkal komolyan projekt lehet! A neten találsz mintákat, festhetitek is a fát, ragaszthattok bele képet. Kiváló alkalom arra, hogy olyan családtagokról mesélj, akik már nem lehetnek veletek.
79) Jótékonykodjatok! Erre mindig van lehetőség, de konkrét ötletet is írunk: menjetek el egy állatmenhelyre, előtte kérdezzétek meg, mire van szükségük – táp, régi pokróc stb. Ha van lehetőség a kutyasétáltatásra, ebben is segítsetek be!
80) Készítsetek házi jeges teát!
81) Ha eső után kisüt a nap, induljatok szivárvány vadászatra!
82) Itt az ideje a lemosható tetkóknak, ne legyen limit! Sőt, ezúttal anya és apa is legyen „kivarrva”, érdemes ezt a szabadság idejére időzíteni!
83) Próbáljatok ki együtt valami új fagyi ízt! A gyerekek és a felnőttek is sokszor ragaszkodnak a jól bevált kedvencekhez, pedig néha érdemes újítani!
84) Irány a farm vagy egy közeli falu! Érdeklődd meg, hol van lehetőség arra, hogy a gyerekek bepillanthassanak az állatgondozásba, kipróbálhassák a tojás gyűjtést, tehén fejést stb. Mi a Robirtokot ajánljuk!
85) Tartsatok kártya- és dominópartit az egyik este! Készíts ropogtatnivalókat vagy gyümölcsöt és ne álljatok meg 3, 5, 10 kör után sem!
86) Süssetek együtt palacsintatortát!
87) Csónakázzatok egyet a közeli tavon vagy tavasbarlangban, tartsátok be a biztonsági előírásokat!
88) Készítsetek együtt egy egyedi pólót! Nézz utána, hogyan tudsz batikolni, vagy miket alkothattok ollóval!
89) A legfontosabb: minél többet játszhasson, pihenhessen, ugrálhasson, mozoghasson, lazulhasson a gyerkőc! 🙂 Legyen felejthetetlen a 2019-es nyár! 🙂
Nyár végén is könnyen visszarázódhattok az őszi kerékvágásba a rutin kártyáink segítségével.
Képek forrása: Pinterest, Pexels
A bejegyzés a Sweet little Home szellemi tulajdona, csak hivatkozással megosztható, egyes részei külön nem másolhatóak, a jogosulatlan felhasználás jogi következményeket von maga után.
Comments are closed